OHJELMA

 

OHJELMA//JUHLATELTTA

Most of the meetings in the main tent are interpreted into English, Swedish, German, Russian and Spanish. Please notice that on Friday and Saturday some of the meetings are interpreted into Arabic and Farsi.

21.6. // KESKIVIIKKO

 

19.00-20.30
Avajaisjuhla | Opening Service
Marko Halttunen, Leevi Launonen, Hannu Mars, Ossi Poikonen, Nina Åström

22.00-24.00
#nuortenilta | #youthnight
Unohtaen menneet
Niina Männistö, WUP Worship

 22.6. // TORSTAI

 

Houseband: Inventus

9.00-10.00
Ylistäen Sanasta | Worship and Prayer
Jaakko sopanen

11.00–12.30
Jumalanpalvelus | Service
"Herra sinä olet ollut turvamme polvesta polveen" Ps.90
Lasse Ripatti, Marjaana Rauma, Ville Kalaniemi

14.00-15.00
Raamattutunti | Bible Study
Eeva Vainio, Mira Kariluoto, Jussi-Pekka Tahvanainen

16.00-17.30
Suomalainen usko ja romanit  |  Gypsy Meeting
Allan Armas Lindberg, Mertsi Ärling, Leif Åkerlund, houseband + solisteja

19.00–20.30
Parasta Suomelle | Evening's Feast
Miika Aalto, Kari KK Korhonen, Ritva Hämäläinen, Elina Rautio, Tommi Törnroos & band

22.00-24.00
#nuortenilta | #youthnight
Risteyksessä
Roni Lempiäinen, WUP Worship

23.6. // PERJANTAI

 
Suomen vapaakristillisten yhteisöjen yhteisenä juhlapäivänä Juhannuskonferenssin koko perjantaipäivä on osa virallista Suomi 100 -vuoden juhlaohjelmaa.

Suomen vapaakristillisten yhteisöjen yhteisenä juhlapäivänä Juhannuskonferenssin koko perjantaipäivä on osa virallista Suomi 100 -vuoden juhlaohjelmaa.

Houseband: Tatu Koivukoski & band

9.00-10.00
Ylistäen Sanasta - Suomi rukoilee | Worship and Prayer
Aamunavaus rukousteltassa
Anneli ja Jorma Lahikainen

11.00–12.30
Suomalainen messu | Finnish Celebration
juhlaversio
Lasse Heikkilä & Valkia-ryhmä, Jussi Heikkilä, Satu Hietala

14.00-15.00
Raamattutunti | Bible Study
Jori Brander, Hanno Heino

16.00-17.30
Keskustelufoorumi | Discussion Forum: Fathers and Children of the Reformation
Uskonpuhdistuksen isät ja lapset
Jari Portaankorva, Markku Ojaniemi, Kalervo Aromäki, Anna Lehmuskoski, Suvi Kankkunen, Saga Lippo

17.45-18.15
Lipunnosto Gospel Rekalla | Raising the Finnish Flag
Antero Laukkanen, Esko Matikainen, Nina Åström, Royal Rangers Finland

19.00–20.30
Parasta Suomelle | Evening's Feast
Hannu Vuorinen, Chariots-kuoro & big band

22.00-23.00
Kirkkokonsertti Keuruun kirkossa | Concert in Keuruu Lutheran Church
Saalem Brass Band, joht. Tapani Sopanen, solistina Reijo Blommendahl

22.00-24.00
#nuortenilta |  #youthnight + jatkot
Rakentamassa
Roni Lempiäinen, WUP Worship (jatkoilla IMboys 5-v. party! Mikaveli, Immanuel, PSRT + yllätysvieraita)

 

24.6. // LAUANTAI

 

Houseband: Petri ja Caroline Kosonen & band

9.00-10.00
Ylistäen Sanasta | Worship and Prayer
Riitta Roininen

11.00–12.30
Lähetysjumalanpalvelus | Missions Service
Suomesta maailman ääriin
Jarmo Saarni, Peter Franz (Saksa/Uganda), Shania Gabo (Somalia), Ilkka Salminen, tulkkina Pertti Söderlund

14.00-15.00
Raamattutunti | Bible Study
Mika Yrjölä, Pasi Parkkila

16.00-17.30
Hengellisen musiikin juhla | Music Celebration
Suomalainen usko ja musiikki
Heimo Enbuska, Irene Ahonen, Pirkko Hyttinen
Lauluryhmä Hymnos, Mieskuoro Graniitti sekä solisteina
Samuli Siren, Eija Merilä Lasse Heimonen, Asko Pollari, Perttu Mathlin, Tiina Sinkkonen, Saila Takalo, Virve Puttonen, Virpi Ala-Vainio, Henry Hedman ja Tapani Sopanen
Säestyksen johto: Seppo J. Järvinen, Heli Ahvenainen-Saaristo, Lasse Heikkilä

 

Ristin maa -konsertti on osa Suomi 100 -vuoden virallista juhlaohjelmaa.

Ristin maa -konsertti on osa Suomi 100 -vuoden virallista juhlaohjelmaa.

19.00–20.30
Parasta Suomelle | Evening's Feast
Jippii -Ristin maa
Suuri Jippii -kuoro ja orkesteri (joht. Tuula Rahikainen, Toni Mäki-Leppilampi), Janne Lahti

21.00-21.30
Saunahartaus rantasaunalla | Finnish Devotional and sauna
Pauli Karppinen, Kenneth Karppinen, Jimmy Karppinen

22.00-24.00
#nuortenilta | #youthnight
Tulevaisuuden tekijät
Neea Perho, FUEL Worship

25.6. // SUNNUNTAI

 

Houseband: Teemu Suominen & band

9.00-10.00
Ylistäen Sanasta | Worship and Prayer
Juan Castillo

11.00–12.30
Ehtoollisjuhla | Communion Service
Marko Selkomaa, Ilpo Jokimäki


OHJELMA//TEEMATELTTA

 22.6. // TORSTAI

 

14.00–15.00
Nuorten foorumi  #meidänhaasteet - kulutuskulttuuri
Miika Tolonen, Sara Alatalo, IK Experience  

16.00–17.00
Lastenjuhla  |  Postia Taivaan Isältä
Jyväskylän helluntaisrk

17.30-19.00
International Evening - IN ENGLISH
Samuel Tedder, Sandesh Roberts

20.00-21.30
#UNITEDLIFE17 | BELIEVERS
Jumalan usko

23.6. // PERJANTAI

 

11.00-12.00
Lastenjuhla  |  Jääkarhun junamatka
Kangasniemen helluntaisrk

14.00–15.00
Nuorten foorumi  |  #kunnonhaasteet - usko ja liikunta
Tommi Lenho, Matias Villberg, IK Experience

16.00–17.00
Lastenjuhla  |  Koko perheen Jylistys -juhla
Jylistys

17.30-.1900
International Evening - IN ENGLISH
Sandesh and Mervi Roberts, Merja and MiikaToukola, JICF music group

20.00-21.30
#UNITEDLIFE17 | BELIEVERS
Mun usko

24.00-01.30
Kristian -elokuva osa 1/2

24.6. // LAUANTAI

 

11.00-12.00
Lastenjuhla  |  Perhemuskari

14.00–15.00
Nuorten foorumi   |  #munhaasteet - seksuaalisuus
Matti Kankaanniemi, Lauri Mäkelä, IK Experience                  

16.00–17.00
Lastenjuhla   |   Taivas on totta
Lappeenrannan helluntaisrk

17.30-.1900
International Evening - IN ENGLISH
Peter Franz (Germany/Uganda)

20.00-21.30
#UNITEDLIFE17 | BELIEVERS
Meidän usko

24.00-01.30
Kristian -elokuva
osa 2/2

25.6. // SUNNUNTAI

 

11.00-12.00
Lastenjuhla

OHJELMA//VISIOTELTTA

22.6. // TORSTAI

18:00-20:00
Kutsutilaisuus Avainrengaslaisille
Avainmedia

23.6. // PERJANTAI

10:00-10:45
Suomalainen usko- Rukoillaan lähetystyön puolesta
Timo Tikka

11:00-11:45
Sanoma sytyttää sydämiä ja muuttaa maailmaa
Fida ja Raamatunkäännösinstituutti

12:00-12:45
Eväät elämään - Lapset ja nuoret kriisien keskellä
Fida, HS

13:00-13:45
Uusia avauksia juutalaistyössä
Paula Junttila, Mari Palomäki, Vuolteenahot.
Mediaevankeliointi ja jälkihoito Israelissa
Heikki Jäntti, Aaron, Fida ja Avainmedia

14:00-14:45
Liki mahdottomasta totta!
Niilo Närhi, Aaron, Hannu Lahtinen, Shania ja Shino sekä Etiopian muslimiherätyksen keskeltä Aberra Terefi, Avainmedia ja Fida

15:00-15:45
Yli laidan - Vapaakristillinen nuorisotyö
Helluntaikirkko ja SVKN-yhteisöt

16:00-16:45
Huippupäivä koulussa
Leevi Ahopelto ja koulupastorit, Fida

17:00-17:45
Loistava evankeliumi - Fillarievankelistat vauhdissa!
Helena Kärkkäinen, Miika Aalto, Sami Ettanen ja Hannu Grönroos, HS

18:00-18:45
Ex-muslimien opetuslapseuttaminen
Hannu Lahtinen, Aaron, Fida, Avainmedia ja Helluntaikirkko

19:00-19:45
Raitis hengellisyys
Virpi Vartiainen, Esa Hyvönen, Jouko Vuorenniemi, Kan-trubaduurit, HS ja KAN

20:00-21:00
Kirjan julkistamistilaisuus: "Salakahvila Pohjois-Koreassa"
Markku Toimela, Lasse Heikkilä, Saila Seurujärvi, Aikamedia, Docendo

24.6. // LAUANTAI

10:00-10:45
Ristin maa
Jippii-Missio ja Fida

11:00-11:45
Parasta Suomelle -musiikkihetki HSry
Nina Åström. Tietoa Parasta Suomelle ja Hyvä Sanoma– lehtihankkeesta

12:00-12:45
Toivon kipinöitä romaneille
Keijo Baltzar, Janne Harjukoski, Terno Lindeman ja Tino Grönstrand, Elämä ja Valo

13:00-13:45
Tähtäimessä maailman muuttaminen
Aktiotyö ja Youth Kairos, Fida

14:00-14:45
Lapsen usko lähetystyössä
Laila ja Teemu Kurki, Nelli Nieminen, Pirkko Kauhanen, Fida ja Avainmedia

15:00-15:45
Follow me
IK -opisto

16:00-16:45
Avainmedia - Signaali suoraan sydämiin!
Avainmedia

17:00-17:25
"Ketkä ovat sinun perillisesi", asiaa testamentista
Martti Jantunen, Asianajotoimisto Jantunen & Co Oy

17:25-17:45
"Anna minun olla ääni sinulle", viestejä pakolaisnaisilta
Katja Köykkä, Fida

18:00-18:45
Sana toivon tuolla puolen
Fidan Bisnestiimi

19:00-19:45
Samalla viivalla saavutettavissa seurakunnassa HSry
Tarja ja Jouko Varjonen, Marjut Ounila, Marjukka Anttila ja Seppo Kaski. (Osa ohjelmasta viitottuna ja kirjoitustulkkauksena)

20:00-21:00
Dokumenttielokuva Jumalan ihmeistä Lhomi-kansan keskuudessa: "Everestiltä itään"
Wycliffe

OHJELMA//AREENA

TO 22.6

18.00
Mikä ihmeen CORE?
Markku Ojaniemi, Jouna Nousiainen

PE 23.6

13.00
Kristinuskon totuuksia puntarissa
Markus Mäenpää

15.30
FolLOW Helsinki
Lari Launonen

16.30
SESSIO (Gospelrekalla)
Fifteen-piispat
 

13.00
FolLOW Keuruu
Tommi Lenho

15.30
SOUNDCHECK ja UPDATE
-opiskelua työn ohessa

Karen Hagqvist, Jarkko Lindqvist

19.00
Minä maailmalle?
Miika Tolonen, Riina Happonen, Roni Lempiäinen, Samuel Kuusela

LA 24.6


OHJELMA//RUKOUSTELTTA

TO 22.6.

11.00
Rukoilemme yhdessä
Leila ja Matti Moilanen

15.00
Usko uudistuu
Terhi Nikula, Marianne Harjukoski

19.00
Pyhän Hengen kaste
Tapani Vesalainen, Raili Tanskanen

PE 23.6.

09.00  
Ylistäen Sanasta – Suomi rukoilee
Anneli ja Jorma Lahikainen

11.00
Armosta – ei ansiosta                                 
Matti Moilanen, Osmo Haavisto

15.00
Pyhän Hengen kaste                  
Marko Mesiäislehto, Raili Tanskanen
            

19.00
Pyhän Hengen varustus            
Matti Niemelä, Jari Vahtera

LA 24.6.

11.00
Rukoilemme yhdessä                            
Sauli Ahola, Asko Pulkkinen

 15.00
Pyhän Hengen kaste                              
Raili Tanskanen, Osmo Haavisto

19.00
Parantuminen                                        
Matti Niemelä, Jari Vahtera


OHJELMA//GOSPELREKKA

TO 22.6.

18.20-19.00
Joni Enroth

PE 23.6.

11.10
Rony Smolar

12.20
Tapani sopanen ja Reija Blommendahl

12.30
Reijo Blommendahl

13.10
Israel-paneelikeskustelu

14.45
Ulla Dahlen

15.15
Hope Soundi

16.30
Sessio: Fifteen piispat

17.45
Lipunnosto

18.30
Mira Kunnasluoto

19.00
Elina Rautio

20.30
Benja & Freidiba Boodos

21.15
Palo

LA 24.6.

11.30
Martti Ahvenainen

12.00
Anniina Jakonen & Anna Lehtinen

12.30
Henry Hedman

13.00
Gospel Ridersien siunaus

13.10
Kenneth Karppinen

14.40
Nina Åström& Leevi Launonen

14.50
Nina Åström

15.35
Mira Kunnasluoto

16.15
Markku Toimela

17.30
Serafiel

18.00
Jukka Mäkinen

18.10
Ulla ja Paavo Pihlainen

20.30
Terve ja epäterve kristillisyys -paneelikeskustelu

21.15
Elämä on #some